(A tánciskolák felsorolását az oldal aljára érve találod!)

 

 

 

Összefoglaló elnevezés, általában a reneszánsz és barokk táncokat értjük rajta. A táncok történelmi korokat, azok hagyományait, viselkedési kultúráját idézik meg. A reneszánsz korban a táncban elkülönül a néptánc és a nemesség táncai.

 

Míg néptánc apáról fiúra változatlan formában öröklődött, a nemesség táncai a mindenkori divatnak megfelelően folyamatosan változtak.

 

Először a ballók alakultak ki, melyek egy – egy rangos eseményre (menyegző, kitüntetés, előléptetés, jubileumi évfordulók stb.) készült bonyolult koreográfiák voltak, bizonyos emberek tiszteletére. Ezeket a táncokat udvari táncmesterek tanították be a bálozó ifjúság számára. A táncok mellett a viselkedés formáit is meg kellett tanulni.

 

Legkiemelkedőbb táncmester Caroso mester volt, aki 1600-ban adta ki első könyvét. Ez a könyv rengeteg szabályt tartalmaz az viselkedés szabályairól (kiemelve a bókok, köszönések formáit) és a királyi udvarban használatos táncok leírását is tartalmazza.

 

Táncok:

 

Carmagnole –  Az 1789-es forradalom győzelmének örömtánca; egy vidám füzértánc, eredetileg néptánc.

 

Valse ( waltzer ) keringő  – Az 1820 – as évektől jön divatba, az osztrák Landler nevű néptáncból alakul ki, néhány lépésből álló, könnyen megtanulható egyszerű tánc. Jellegzetessége a folyamatos forgó mozgás sokszori ismétlése.

 

Francia négyes – Négy tételből álló, négy összetartozó páros által táncolt változatos tánc. A tánc négy páronként bővíthető így akár negyven- hatvan páros is táncolhatta egyszerre.

 

Polka – Egy Csehországból származó falusi néptánc, melyet a báltermekben a lengyelek tesznek igazán népszerűvé. Egyszerű, játékos tánc, húsz- harminc figurából felépített szabad sorrendben.

 

 

A reneszánsz korszakát a művészetek történetében a barokk korszak követi (1600-1750-ig).  Ennek a korszaknak a táncaiban rengeteg bókot, köszöntést, igényes karmunkát és lábtechnikát alkalmaznak. A mozdulatok összetettek és egymásba olvadóak, a tánczenék lágy, harmonikus hangzásúak.

 

A király udvarában tartott bálok alkalmával kerültek közönség elé a legújabb táncok, melyek szerzője általában maga a király volt.

 

Ezek a táncok a következők:

 

Menüett: A táncok királya, a királyok tánca. Egyszerre csak egy pár, általában a királyi pár táncolta, néha több órán keresztül. Elegáns méltóságteljes előadásmód jellemző rá.

 

Gavott: A menüettnél kissé gyorsabb tánc, melyet egyszerre több páros táncolt.

 

Allemande: Bonyolult karmunkát igénylő lassú tánc

 

Jigg: Gyors, vidám, apró szökkenésekkel, ugrásokkal tarkított tánc