(A tánciskolák felsorolását az oldal aljára érve találod!)

A rúdtánc valószínűleg az 1920-as években alakult ki, amikor az utazó cirkuszok show táncosai a cirkuszi sátor tartórúdját használták előadásuk kellékeként. Csak az 1950-es években kezdték el a bárokban, klubokban szórakoztató műsorok részeként használni a rúdtáncot, amikor a burleszk is elterjedt. Ma az előadóművészét egyik formája, a tánc és akrobatika kombinációja.

Táncelemeket tartalmaz akrobatikus trükkökkel vegyítve egy függőleges rúd igénybe vételével. A fitnesz és tánc egyre népszerűbb formája, amit hazánkban leginkább táncstúdiókban, vagy fitnesz termekben gyakorolhatunk. A világ számos országában rendeznek amatőr és profi bajnokságokat a sportágban.

Annak ellenére, hogy sokan a rúdtáncot a sztriptíz bárokból ismerik, egyre kevesebben azonosítják az erotikus tánc műfajával. A rúdtáncban ugyanis két irányzat alakult ki: a pole dance, amely akrobatikus elemeket tartalmaz érzéki táncmozdulatokkal színesítve, míg a pole fitness sokkal inkább szól az akrobatikáról és inkább az erőelemekre helyezi a hangsúlyt.

A rúdtánchoz jelentős fizikai erőre, rugalmasságra és állóképességre van szükség, az előadó atletikus mozdulatokat hajt végre: felmászik a rúdra, pörgéseket végez, és erőelemeket mutat be. Az utóbbi esetben a felső test és a törzs jelentős fizikai ereje elengedhetetlen, ami folyamatos, kitartó, kemény edzést igényel.

 

Az első Go go táncos  hölgyek a new yorki Peppermint Lounge-ban szórakoztatták a közönséget. Ekkor azonban még csak jól felöltözött táncoló hölgyeknek nevezték Őket.

1964 januárjában nyílt meg Amerika első kultikus, igazi diszkója Chicagóban, amely a Whiskey a Go Go névre hallgatott, és az 1947-ben megnyílt párizsi hely után kapta a nevét. Az itt fellépő hölgyek a tánctér fölötti üveg és fémkalitkákban táncoltak. Fellépő szettjükben, a mai viselethez képest nem voltak merészen alul öltözve, de az akkori női divathoz képest igen. A diszkó táncos szakma és sokak szerint maga a Go-Go Girls elnevezés is innen származik, amely szájról – szájra szállt, a Go-Go klub táncosait dicsérve.

Egyesek a név eredetére, a Go = menj, csináld jelentésre, mások a francia gogo szóra (bőség, bőven) vezetik vissza a név kialakulását. A gond ezzel csak az, hogy a chicagói klub az 1947-es egykori párizsi helyről kapta a nevét, de ott még a whiskey bőségre utalt a gogo szó.

A WGG azaz a Whiskey a Go Go táncosai hatalmas hatással voltak az amerikai szórakoztatóiparra, a táncos szakmára, sőt még a divatra is.  A hölgyek magas szárú csizmáit, a mai napig Go-Go csizmának nevezik Amerikában. 1964. június 19.-én elsőként állt a színpadra Carol Doda a kaliforniai Condor Club-ban. Fedetlen szilikon kebleivel, majd később teljes meztelenségével megszületett a topless Go-Go kifejezés is. Természetesen ő lett a világ leghíresebb Go-Go táncosa. 22 évig táncolt a közben világhírűvé vált klubban.

 

A légtorna egy sokak számára vonzó mozgásforma. A látványos elemek, nőies mozdulatok magasabb szintű hajlékonyságot és erőnlétet igényelnek, mint egy kezdő rúdtáncóra. Magyarországon két típusát oktatják: az aerial hoopot, amely vaskarikán végzett akrobatikus elemekből áll; és az aerial silket, mely testre tekert selyem szalagon végzett akrobatikus elemekből áll.