Több év kihagyás után a hétvégén ismét megrendezik a Szekszárdi Néptáncfesztivált a Babits Mihály Kulturális Központban, ahol tizenegy csoport lép színpadra egymillió forintos összdíjazásért.

 

kalotaszegi_Foto_Illyes_Tibor

 

A szombaton kezdődő kétnapos eseményre a magyar néptáncmozgalom jelentős műhelyeinek képviselői neveztek – mondta Matókné Kapási Júlia, a fesztivál szervezője. A jászberényi Jászság Népi Együttes, a szolnoki Tisza Néptáncegyüttes, a székesfehérvári Alba Regia és a szekszárdi Bartina mellett fiatalabb csoportok – a komlói Pöndöly, a pécsi Misina Táncegyüttes és Táncszínház – is bemutatkoznak.

 

A fesztivált 1968-ban rendezték meg először, és 2008-ig először évente, majd kétévente hirdették meg a tolnai megyeszékhelyen. Az eredeti célkitűzés az volt, hogy erőteljesebb legyen a dunántúli táncanyag feldolgozása, ami már akkor is elmaradt az erdélyi és a tiszai dialektushoz képest. Ezt el is érték, hiszen több dunántúli koreográfia készült, és az együttesek jobban odafigyeltek a baranyai, somogyi, rábaközi, sárközi és kalocsai táncokra.

 

A résztvevőknek ezúttal két koreográfiát kell előadniuk, köztük egy újat és egy a dunántúli néptáncdialektus területéről származót vagy nemzetiségi táncot. A versenyműsorban kalotaszegi, palatkai, moldvai táncok mellett a határon túli tájegységeket szlavóniai, gömöri táncok képviselik, a nyugati dialektusból mások mellett rábaközi, somogyi baranyai, mezőföldi koreográfiákat láthat a zsűri. Népszerűek a kalocsai táncok, amelyek közül három koreográfiát is színpadra állítanak az együttesek, a Bartina kalocsai és szatmári táncokat mutat be. A fiatal táncosokat Szabadi Mihály koreográfus, a fesztivál alapítója köszönti.

 

neptancfesztival_meghivo_web

 

A zsűri a koreográfiát, a zenét, az együttes és a táncos teljesítményét díjazza majd. A szombat esti programot táncház zárja a Dűvő és a vajdasági Juhász zenekarral, vasárnap délelőtt a díjazottak gálaműsort adnak a kulturális központ színpadán.

 

 

 

Forrás: MTI