Novemberi táncesemények az örökségünk jegyében, a Hagyományok Házában. Kellemes böngészést!

 

Határon túli magyar táncegyüttesek előadása – Háromszék Táncegyüttes: A banda

 

Hagyományok Háza, 2014. november 16. és 17., 19 óra

 

00110792

 

 

A „Száz évig” sikere folytatásra ösztönzött: a magyarpalatkai banda és a mezőségi esküvők-lakodalmak emléke, a Heveder zenekar mai tudása, érett előadásmódja és a Háromszék Táncegyüttes erősödő tánckara új előadás megszületésére inspirált. Az 1970-es évek végétől a 90-es évek elejéig több alkalommal éltem át személyesen is mezőségi: palatkai, vajdakamarási, mezőkeszüi, visai esküvőket, lakodalmakat. Nemcsak a magyarpalatkai banda játéka, zenéjük ereje, lendülete volt az elragadó, hanem a násznép mulató energiája is. Azok az emberek szerettek mulatni, fáradhatatlanul sokat és jól táncoltak. A 21. századdal a hagyományos falusi lakodalmak is lassan eltűnnek, átalakulnak. A történet egyszerű: lakodalomra készülő zenészek, érkeznek a vőfélyek, de a banda még nem készült el. Sietni kell, mert következik a menyasszonykísérő, a menyasszony búcsúztató, de akad, aki megzavarja a szép ceremóniát. A lakodalomban a pálinka hatására fokozatosan elszabadulnak az indulatok, a vacsora is szegényes, hús csak a zenészeknek jut. Így aztán a násznép követelőző lesz, sőt egyesek agresszívvé válnak, és mindenki mást akar táncolni. A zenészek még a nászéjszakát is végig muzsikálják, majd fáradtan, saját maguk örömére zenélnek. És végül azt a cigarettát is elszívhatják, amit a nagy rohanásban nem volt lehetőségük, idejük elszívni. 1994 novemberében, Sepsiszentgyörgyön, amikor a palatkai banda megtudta szándékomat, hogy Magyarországra készülök távozni, Kodoba Marci, és Béla, a két nagy prímás, könnyes szemekkel búcsúzkodott tőlem. Ha most, láthatnák ezt a furcsa, vidám lakodalmat, remélhetőleg nevetnének.

 

Forgatókönyv: Könczei Árpád, Könczei Csongor

Zenei szerkesztő – játéktér: Könczei Árpád

Táncoktatók: Busai Norbert, Busai Zsuzsanna

Jelmezkészítés: Simó Júlia

Videó: Bakó Kincső, Kató Zsolt, László Lóránd

Művészeti munkatárs, táncoktató: Könczei Csongor

Rendező – koreográfus: Könczei Árpád

 

Igazgató: Deák Gyula Levente

Művészeti vezető: Ivácson László

 

Fotó: Henning János

Fotó: Henning János

 

 Az Együttesről:

 

A Háromszék Táncegyüttes célkitűzése az erdélyi népzene- és néptánckultúra gyűjtése, megőrzése és továbbadása, művészi értékű színpadi bemutatása, olyan bemutatók és előadások létrehozása, amelyek méltón képviselik az erdélyi magyar néptáncművészetet. Ugyanakkor szeretne hozzájárulni az Erdélyben élő etnikumok népzenéjének és néptáncművészetének hiteles megismertetéséhez. A folklórműsorok mellett rendszeresen mutat be táncszínházi produkciókat is. Az együttes egyéni arcvonalát olyan előadások határozzák meg, mint a Vérnász, a Csávási ballada, a Böjttől böjtig, a Csipkerózsika, a Két kezem forgatta, szívem táncoltatta, a Száz évig, A tékozló fiú, vagy A banda.A Háromszék Táncegyüttes gondos házigazdája a Sepsiszentgyörgyön évről-évre megrendezett Népzene- és néptánctalálkozónak, amely idén 26. alkalommal kerül megrendezésre november 7-9. között. A Heveder zenekar 2002-ben alakult, a Háromszék Táncegyüttes kísérőzenekaraként. Első nagylemezüket (Eresszed, hogy menjen) 2009 februárjában, a gyimesközéploki Borospatakon rögzítették. A zenekar 2013 nyarán a Smithsonian Folklife Fesztivál meghívására Washingtonban koncertezett az amerikai népzene- és néptánckedvelőknek, 2014 nyarán pedig egy hónapos észak-amerikai turnén vettek részt. „A Heveder jelenleg Erdély legjobb zenekara, muzsikájukat őszinteség és stílushűség jellemzi, és az elmúlt évek alatt érett előadókká is ‹‹öregedtek››” – vallja Könczei Árpád rendező-koreográfus, zeneszerző.

 

 

Őrkői mesterkurzus Orza Călinnel és Demeter Erikával

 

Hagyományok Háza, Felső balett terem, 2014. november 29., 9-16 óra

 

Kommandoi ciganytabor

 

2014. november 29-én „Almárium – népzenei és néptáncos értékeink” sorozatunk első felében vendégeink gyimesi és őrkői táncosok és zenészek lesznek, akik letűnt idők zenés-táncos mulatságait, hiedelmeit idézik fel nekünk: Tankó Eszter és párja Gyimesfelsőlokról, Kánya Virág és párja Gyimesbükkből, és Mocsel Antal Rémusz feleségével, Piroskával Őrkőről.

Az est második felében a Magyar Állami Népi Együttes Hajnali hold című műsorát láthatják.

 

A műsorhoz őrkői mesterkurzust is kötünk, amelyen Orza Calin tanít párjával, Demeter Erikával.

A mesterkurzus 2014. november 29-én 9 órától 16 óráig tart.

Részvételi díj: 5 000 Ft

A mesterkurzuson résztvevők az Almárium előadást 700 Ft-os szakmai jeggyel nézhetik meg.

A mesterkurzust minimum 20 fős létszám esetén tartjuk meg. Ezért minden érdeklődő előzetes bejelentkezését kérjük!

 

Jelentkezési határidő: 2014. november 26.

Jelentkezés: dora.fruzsina@hagyomanyokhaza.hu

Helyszín: Felső balett terem

 

Vásárhelyi László AMI Margaréta és Kis Margaréta csoport, Nyíregyháza: Nyírség

 

Hagyományok Háza, 2014. november 20., 14:30

 

00109726

 

Nyírségi csárdás, kiskállói oláhos, tirpák túltáncok (hapsz, gólyás, nyúltánc), ajaki karikázó

 

Vidéken a gyerekek megrendezett bálokba nem járhattak, de a kíváncsiság odacsalta őket a táncos összejövetelekre. A zenekar mellett padok, lócák alatt leskelődtek. Délutánonként iskola, munka végeztével összeverődtek a lánybandák és az árokszélén danoltak, játszottak, táncoltak. A nagy hangzavar a legényeket is odacsalta, és már meg is volt a hangulat. Ilyenkor egy jó mulatós szülő a saját udvarába is beengedte a fiatalságot.

Az évkör zenés-táncos alkalmai elevenednek meg a nyíregyházi Vásárhelyi László Alapfokú Művészeti Iskola Margaréta, Kis Margaréta és Lókötő csoportjai előadásában, akik az ország északkeleti részén fekvő Nyírség tájegység igazi kis „szakértői”. A sok-sok játék és tánc mellett lesz citeramuzsikával kísért népdaltanulás és a viseletbemutató sem marad el.

 

Az előadás narrátora dr. Sándor Ildikó.

 

Felkészítő tanárok: Kácsor-Ignácz Gabriella, Kácsor István, Brencsák Barbara, Grexáné Nagy Enikő, Ugyan Attila

Zenei kíséret: Szikes Banda

 

Jegyinformáció:

 

Jegyár: 1 200 Ft

A Magyar Táncművészeti Főiskola, ELTE Tanító-és Óvónőképző, Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszék, Apor Vilmos Katolikus Főiskola hallgatói  diákigazolvány felmutatásával a 300Ft-os jegyeket válthatnak a sorozat előadásaira.